Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Organizing integration

Om Projekt Finansiering Medarbetare Mer information

Om

Organizing integration - Organisering av utrikesföddas arbetsmarknadsintegration: teori och praktik

Utgångspunkten för detta multidisciplinära forskningsprogram är de stora migrationsströmmarna i vår tid och den evigt aktuella frågan om social och ekonomisk integration av flyktingar och andra invandrare. Programmet syftar till att undersöka de utmaningar och möjligheter som skapas av olika initiativ vars mål är att underlätta integration, liksom att undersöka de problem som det innebär att koordinera och organisera denna stora mängd initiativ och satsningar. I programmet studeras hur initiativ tänkta att stödja utlandsföddas arbetsmarknadsintegration fungerar i praktiken: hur förespråkare av dessa initiativ och de utrikesfödda personerna skapar sig en uppfattning om vad de betyder, och hur de är organiserade med hjälp av en mängd olika idéer, människor, objekt och handlingar. Målet är att skapa ny kunskap för att kunna etablera mer hållbara processer och praktiker för integration av utlandsfödda på arbetsmarknaden.

Tre forskningsfrågor ska besvaras i programmet:

  1. Vilka idéer om integration är det som ger upphov till samtida integrationsinitiativ, och vilka idéer om integration förespråkas av initiativen?
  2. Hur är arbetsmarknadsintegration organiserad i praktiken? Det vill säga: Vilka organisationer, grupper och individer rekryteras till integrationssatsningar och vad gör de?
  3. Vilka effekter har integrationssatsningarna på de utlandsföddas liv?
     

I programmet används en kombination av arkivstudier, fältstudier och innehållsanalys av både texter och visuellt material.

Projekt

Programmet är indelat i fem projekt – så kallade Work packages (WP). Programmet inleds genom en analys av integrationsinitiativ i Göteborg, historiskt (från 1945) och fram till idag. I WP 2, WP 3 och WP 4 studeras en rad fallstudier av integrationssatsningar inom privat sektor, civila samhället, icke-statliga organisationer och den offentliga sektorn. I WP 5 skapas en kollaborativ plattform , DEFELab – The Decent employment for everybody laboratory – där praktiker, aktörer från civilsamhället, offentlig sektor och privat sektor, forskningsteamet, referensgrupper och andra akademiker träffas i två årliga workshops för att analysera, diskutera och kommunicera resultaten från de olika projekten.

Finansiering

Forte, SEK 9 miljoner.

Medarbetare

Programansvariga

Docent Andreas Diedrich, andreas.diedrich@gri.gu.se
Docent Maria-José Zapata-Campos, m.zapata@handels.gu.se


Forskare

Professor Barbara Czarniawska, Barbara.czarniawska@gri.gu.se
Professor Ester Barinaga, eb.mpp@cbs.dk
Professor Patrik Zapata, patrik.zapata@spa.gu.se
Professor Henrietta Palmer, henrietta.palmer@chalmers.se
Lektor Vedran Omanović, vedran.omanovic@handels.gu.se
Forskare Nanna Gillberg, nanna.gillberg@handels.gu.se
Postdoc Helena Kraff, helena.kraff@hdk.gu.se
Postdoc Eva Maria Jernsand, eva.maria.jernsand@handels.gu.se
Doktorand Hanna Hellgren, hanna.hellgren@spa.gu.se

Associerade medarbetare

Professor Gideon Kunda
Professor Rolf Wolff
Professor Airi Rovio-Johansson
Docent Huriye Aygören

Mer information

Programansökan (pdf, engelska)

Forskningsprogram för att förstå lyckad integration av utlandsfödda (nyhet)

"Stora brister i valideringen av nyanländas kunskaper" (Andreas Diedrich, debattartikel i Dagens Nyheter)

Sidansvarig: Lise-Lotte Walter|Sidan uppdaterades: 2017-08-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?