Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Gothenburg Research Institute, GRI

vid Handelshögskolan

Gothenburg Research Institute, GRI
Box 603
405 30 Göteborg
Leveransadress: Övre Fogelbergsgatan 6
Besöksadress: Övre Fogelbergsgatan 6, 405 30 Göteborg

Fax: 031-786 5619
Webbplats: www.gri.handels.gu.se
Epost: gri@gri.gu.se

Föreståndare: Ulla Eriksson-Zetterquist

Om enheten

Gothenburg Research Institute (GRI) är Handelshögskolans institut för tvärvetenskaplig forskning. Här har Handelshögskolans forskare möjlighet att arbeta i programform med forskningsprojekt med hög näringslivs- och samhällsrelevans. Vi bedriver forskning inom ämnen såsom företagsekonomi, etnologi, sociologi, juridik, psykologi, pedagogik, svenska språk, teknik och samhällsvetenskaplig miljöforskning. GRI står för samarbete och långsiktighet. För närvarande finns åtta olika forskningsprogram vid GRI.

Institutet leds av professor Ulla Eriksson-Zetterquist som tillträdde 1 maj 2012.

Senaste publikationer

Scientists’ Understandings of Risk of Nanomaterials: Disciplinary Culture Through the Ethnographic Lens
Mikael Johansson, Åsa Boholm
NanoEthics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Introduktion till kritiska åldersstudier
Clary Krekula, Barbro Johansson
Lund, Studentlitteratur, Samlingsverk 2017
Samlingsverk

Handbook of Research on Leadership and Creativity
Sven Hemlin, Michael D. Mumford
Cheltenham, Edward Elgar Publishing, Samlingsverk 2017
Samlingsverk

Attending Weak Signals: The Prevention of Work-related Illnesses
Ewa Wikström, Roy Liff, Ann-Charlotte Eriksson
Nordic Journal of Working Life Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Den globaliserade kapitalismen.
Carina Gråbacke, Jan Jörnmark, Staffan Stranne
Ett nytt sätt att tänka och handla - vägval i motvind. Svenska Metallindustriarbetareförbundet 1982-2005., Stockholm, IF Metall, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

A willing slave: reflections on e-books
Barbara Czarniawska
Consumption Markets & Culture, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

Managers' assessment of thin and thick trust: The importance of benevolence in interbank relations
Roy Liff, Gunnar Wahlström
Scandinavian Journal of Management, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Bruno Latour and Niklas Luhmann as organization theorists
Barbara Czarniawska
European Management Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Barbara Czarniawska. Organizational change: Fashions, Institutions and Translations
Hervé Corvellec, Ulla Eriksson-Zetterquist
Szabla, David B., Pasmore, William A., Barnes, Mary A., & Gipson, Asha N. (eds.) The Palgrave Handbook of Organizational Change Thinkers, Springer International Publishing, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Personer

Visar 1 - 49 av 49

Namn Titel Telefon E-post
Baldvinsdottir, Gudrun Forskare gudrun.baldvinsdottir@gri.gu.se
Boholm, Max Forskare 031-786 5624 max.boholm@gri.gu.se
Boholm, Åsa 031-786 5186 asa.boholm@globalstudies.gu.se
Brembeck, Helene Professor, Företåndare vid centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5828 helene.brembeck@cfk.gu.se
Brorström, Sara Forskare sara.brorstrom@gri.gu.se
Czarniawska, Barbara Seniorprofessor 031-786 1552 barbara.czarniawska@gri.gu.se
Diedrich, Andreas Universitetslektor 031-786 5404 andreas.diedrich@gri.gu.se
Eriksson-Zetterquist, Ulla Professor, Föreståndare 031-786 5407 ulla.eriksson-zetterquist@gri.gu.se
Fuentes, Christian Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 2706 christian.fuentes@handels.gu.se
Fuentes, Maria Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5438 maria.fuentes@cfk.gu.se
Gianneschi, Marcus Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 4490 marcus.gianneschi@cfk.gu.se
Gillberg, Nanna Forskare nanna.gillberg@gu.se
Gråbacke, Carina Forskare 031-786 4442 carina.grabacke@handels.gu.se
Hansson, Lena Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5492 lena.hansson@cfk.gu.se
Haug, Christoph Forskare haug@gu.se
Hemlin, Sven Forskare 0708-729974 sven.hemlin@gri.gu.se
Hillén, Sandra Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5614 sandra.hillen@cfk.gu.se
Holmberg, Ulrika Forskare, Föreståndare vid Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5606 ulrika.holmberg@cfk.gu.se
Jansson, Magnus Forskare 031-786 5481 magnus.jansson@gri.gu.se
Johansson, Barbro Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5493 barbro.johansson@cfk.gu.se
Jönsson, Sten Professor emeritus 031-786 5411 sten.jonsson@gri.gu.se
Karlsson, Henric Kommunikatör 031-786 5569 henric.karlsson@gu.se
Larsson, Simon Forskare bitr 031-786 4579 simon.larsson@gri.gu.se
Liff, Roy Forskare 031-786 6974 roy.liff@gri.gu.se
Lindh de Montoya, Monica Forskare 031-786 5224 monica.montoya@gu.se
Löfstedt, Ragnar Forskare ragnar.lofstedt@gu.se
Metzger, Jonathan Forskare jonathan.metzger@gu.se
Norbäck, Maria Forskare 031-786 6664 maria.norback@gri.gu.se
Norrby, Katarina Ekonom 031-786 5625 katarina.norrby@gri.gu.se
Ohlsson, Claes Forskare 031-786 5613 claes.ohlsson@gri.gu.se
Ouattara, Syna Forskare syna.ouattara@globalstudies.gu.se
Petersson Mcintyre, Magdalena Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5668 magdalena.petersson-mcintyre@cfk.gu.se
Prutzer, Madeleine Forskningsass 031-786 1315 madeleine.prutzer@globalstudies.gu.se
Raviola, Elena Forskare elena.raviola@gri.gu.se
Reinhold, Emilie Forskare emilie.reinhold@gri.gu.se
Rimmel, Gunnar Forskare gunnar@rimmel.se
Roos, Magnus Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5829 magnus.roos@cfk.gu.se
Rovio-Johansson, Airi Professor 031-786 2039 airi.rovio-johansson@gri.gu.se
Sjölander Lindqvist, Annelie Forskare 031-786 5165 annelie.sjolander-lindqvist@gu.se
Sörum, Niklas Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5990 niklas.sorum@cfk.gu.se
Torfason, Asgeir B Forskare asgeir.torfason@gri.gu.se
Töllborg, Dennis Professor 031-786 1287 dennis.toellborg@gri.gu.se
von Knorring, Hannes Forskare 031-786 2518 hannes.vonknorring@gri.gu.se
Wahlström, Gunnar Docent 031-786 4356 gunnar.wahlstrom@gri.gu.se
Walter, Lise-Lotte Administrativ chef, inst 031-786 5413 lise-lotte.walter@gri.gu.se
Wenzer, Jakob Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 6950 jakob.wenzer@cfk.gu.se
Wickelgren, Mikael Forskare 031-786 5630 mikael.wickelgren@gri.gu.se
Wolff, Rolf Forskare rolf.wolff@gri.gu.se
Zapata Campos, Maria Jose Forskare mj.zapata@handels.gu.se

Visar 1 - 49 av 49

Visar 1811 - 1820 av 1825

1992

'Accounting Talk' in a Caring Setting
Sten Jönsson, Rolf Solli
Göteborg, GRI, Rapport 1992
Rapport

Förslag till ett forskningsprogram inom området 'Underhåll med inriktning mot ekonomisk styrning'
Benny Halldin, Stefan Schiller
Göteborg, GRI, Rapport 1992
Rapport

Managing Maintenance in Automated Production
Stefan Schiller, Sten Jönsson
Paper presented at the First International Federation of Scholarly Associations of Management (IFSM)Conference Tokyo, September 7-9 1992., Paper i proceeding 1992
Paper i proceeding

Stadsdelscheferna i Göteborg och reformen - Erfarenheter 1990-91
Sten Jönsson, Rolf Solli
Göteborg, Göteborg University, Rapport 1992
Rapport

1991

Brand Switching Due to Coupon Use in Food Retailing Among Price and Health Oriented Consumers.
Eva Ossiansson, Rita Mårtenson, G. Nilsson, Ulrika Holmberg
The 6th World Conference on Research in the Distributive Trades, paper accepterat för presentation i Haag, juli., Paper i proceeding 1991
Paper i proceeding

Customers' Perceptions of Service in Retailing.
Ulrika Holmberg, G. Nilsson, Rita Mårtenson, Eva Ossiansson
The 6th World Conference on Research in the Distributive Trades, paper accepterat för presentation i Haag, juli., Paper i proceeding 1991
Paper i proceeding

Accounting Elites and Accounting Theory: A reply to Paul Montagna.
Sten Jönsson
Accounting, Organizations and Society. , Artikel i vetenskaplig tidskrift 1991
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1811 - 1820 av 1825

Sidansvarig: Lise-Lotte Walter|Sidan uppdaterades: 2016-09-12
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?