Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Gothenburg Research Institute, GRI

vid Handelshögskolan

Gothenburg Research Institute, GRI
Box 603
405 30 Göteborg
Leveransadress: Viktoriagatan 13, plan 3, 411 25 Göteborg
Besöksadress: Viktoriagatan 13, plan 3, 411 25 Göteborg

Fax: 031-786 5619
Webbplats: www.gri.handels.gu.se
Epost: gri@gri.gu.se

Föreståndare: Ulla Eriksson-Zetterquist

Om enheten

Gothenburg Research Institute (GRI) är Handelshögskolans institut för tvärvetenskaplig forskning. Här har Handelshögskolans forskare möjlighet att arbeta i programform med forskningsprojekt med hög näringslivs- och samhällsrelevans. Vi bedriver forskning inom ämnen såsom företagsekonomi, etnologi, sociologi, juridik, psykologi, pedagogik, svenska språk, teknik och samhällsvetenskaplig miljöforskning. GRI står för samarbete och långsiktighet. För närvarande finns sju olika forskningsprogram vid GRI.

Institutet leds av professor Ulla Eriksson-Zetterquist som tillträdde 1 maj 2012.

Senaste publikationer

Organization studies as symmetrical ethnology
Barbara Czarniawska
Journal of Organizational Ethnography, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Managers' assessment of thin and thick trust: The importance of benevolence in interbank relations
Roy Liff, Gunnar Wahlström
Scandinavian Journal of Management, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The paradoxes of city strategy practice: Why some issues become strategically important and others do not
Sara Brorström
Scandinavian Journal of Management, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Don't forget to look down – collaborative approaches to predator conservation
Steve M. Redpath, John D. C. Linnell, Marco Festa-Bianchet, Luigi Boitani, Nils Brunnefeld et al.
Biological Reviews, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Attending Weak Signals: The Prevention of Work-related Illnesses
Ewa Wikström, Roy Liff, Ann-Charlotte Eriksson
Nordic Journal of Working Life Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Expertgruppers samarbete med linjechefer
Roy Liff, Ewa Wikström
ISM rapport nr 19: Hälsofrämjande och förebyggande arbetsmiljöinsatser genom nya samarbetsformer, Kapitel i rapport 2017
Kapitel i rapport

Att arbeta med prevention och hälsopromotion genom samarbete
Roy Liff, Ewa Wikström
ISM rapport 19: Hälsofrämjande och förebyggande arbetsmiljöinsatser genom nya samarbetsformer, Kapitel i rapport 2017
Kapitel i rapport

Övergripande slutsatser och rekommendationer
Roy Liff, Ewa Wikström
ISM rapport 19: Hälsofrämjande och förebyggande arbetsmiljöinsatser genom nya samarbetsformer, Kapitel i rapport 2017
Kapitel i rapport

Personer

Visar 1 - 50 av 51

Namn Titel Telefon E-post
Baldvinsdottir, Gudrun Forskare gudrun.baldvinsdottir@gri.gu.se
Boholm, Max Forskare 031-786 5624 max.boholm@gri.gu.se
Boholm, Åsa 031-786 5186 asa.boholm@globalstudies.gu.se
Brembeck, Helene Professor, Företåndare vid centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5828 helene.brembeck@cfk.gu.se
Brorström, Sara Forskare sara.brorstrom@gri.gu.se
Czarniawska, Barbara Seniorprofessor 031-786 1552 barbara.czarniawska@gri.gu.se
Diedrich, Andreas Universitetslektor 031-786 5404 andreas.diedrich@gri.gu.se
Eriksson-Zetterquist, Ulla Professor, Föreståndare 031-786 5407 ulla.eriksson-zetterquist@gri.gu.se
Evansluong, Quang Forskare quang.evansluong@gri.gu.se
Fuentes, Christian Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 2706 christian.fuentes@handels.gu.se
Fuentes, Maria Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5438 maria.fuentes@cfk.gu.se
Gianneschi, Marcus Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 4490 marcus.gianneschi@cfk.gu.se
Gillberg, Nanna Forskare nanna.gillberg@gu.se
Gråbacke, Carina Forskare 031-786 4442 carina.grabacke@handels.gu.se
Hansson, Lena Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5492 lena.hansson@cfk.gu.se
Haug, Christoph Forskare haug@gu.se
Hemlin, Sven Forskare 0708-729974 sven.hemlin@gri.gu.se
Hillén, Sandra Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5614 sandra.hillen@cfk.gu.se
Holmberg, Ulrika Forskare, Föreståndare vid Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5606 ulrika.holmberg@cfk.gu.se
Jansson, Magnus Forskare 031-786 5481 magnus.jansson@gri.gu.se
Johansson, Barbro Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5493 barbro.johansson@cfk.gu.se
Jönsson, Sten Professor emeritus 031-786 5411 sten.jonsson@gri.gu.se
Karlsson, Henric Kommunikatör 031-786 5569 henric.karlsson@gu.se
Larsson, Simon Forskare bitr 031-786 4579 simon.larsson@gri.gu.se
Liff, Roy Forskare 031-786 6974 roy.liff@gri.gu.se
Lindh de Montoya, Monica Forskare 031-786 5224 monica.montoya@gu.se
Löfstedt, Ragnar Forskare ragnar.lofstedt@gu.se
Mjölnevik, Ann-Chrisitine Forskare, Doktor ann-christine.mjolnevik@gri.gu.se
Norbäck, Maria Forskare 031-786 6664 maria.norback@gri.gu.se
Norrby, Katarina Ekonom 031-786 5625 katarina.norrby@gri.gu.se
Ohlsson, Claes Forskare 031-786 5613 claes.ohlsson@gri.gu.se
Ouattara, Syna Forskare syna.ouattara@globalstudies.gu.se
Petersson Mc Intyre, Magdalena Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5668 magdalena.petersson-mcintyre@cfk.gu.se
Prutzer, Madeleine Forskningsassistent 031-786 1315 madeleine.prutzer@globalstudies.gu.se
Raviola, Elena Forskare elena.raviola@gri.gu.se
Reinhold, Emilie Forskare emilie.reinhold@gri.gu.se
Rimmel, Gunnar Forskare gunnar@rimmel.se
Rindzeviciute, Egle Doktorand 031-786 5609 egle.rindzeviciute@gu.se
Roos, Magnus Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5829 magnus.roos@cfk.gu.se
Rovio-Johansson, Airi Professor 031-786 2039 airi.rovio-johansson@gri.gu.se
Sjölander Lindqvist, Annelie Forskare 031-786 5165 annelie.sjolander-lindqvist@gu.se
Sörum, Niklas Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5990 niklas.sorum@cfk.gu.se
Torfason, Asgeir B Forskare asgeir.torfason@gri.gu.se
Töllborg, Dennis Professor 031-786 1287 dennis.toellborg@gri.gu.se
von Knorring, Hannes Forskare 031-786 2518 hannes.vonknorring@gri.gu.se
Wahlström, Gunnar Docent 031-786 4356 gunnar.wahlstrom@gri.gu.se
Walter, Lise-Lotte Administrativ chef, inst 031-786 5413 lise-lotte.walter@gri.gu.se
Wenzer, Jakob Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 6950 jakob.wenzer@cfk.gu.se
Wickelgren, Mikael Forskare 031-786 5630 mikael.wickelgren@gri.gu.se
Wolff, Rolf Forskare rolf.wolff@gri.gu.se

Visar 1 - 50 av 51

Visar 1811 - 1820 av 1839

1993

90-talets ekonomistyrning. Det tredje steget
Anders Källström
Göteborg, GRI, Rapport 1993
Rapport

1992

Calculative Practices and Cost Accounting in Swedish Industry: Evolution During the 20th Century
Urban Ask, Christian Ax, Lars-Eric Bergevärn, Sten Jönsson
EIASM Workshop: Cost Accounting in Europe: Past Traditions and Current Trends, 3-4 December, Brussels, Belgium, Paper i proceeding 1992
Paper i proceeding

Service in Industries
Eva Gustavsson, Carl-Johan Andrén, Rolf Wolff
Göteborg, Gothenburg Research Institute, Rapport 1992
Rapport

Serviceavtal - En studie av återförsäljarkunder
Eva Gustavsson
Göteborg, Göteborg University, Rapport 1992
Rapport

Accounting for improvement: Action Research for local management support.
Sten Jönsson
Accounting, Management and Information Technologies. , Artikel i vetenskaplig tidskrift 1992
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Global strategy, the technology factor and Improvement.
Sten Jönsson
"Strategy, Management and Accounting in the 1990s", New South Wales University, Sydney, 1 - 2 October 1992., Paper i proceeding 1992
Paper i proceeding

Visar 1811 - 1820 av 1839

Sidansvarig: Henric Karlsson|Sidan uppdaterades: 2016-09-12
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?