Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Gothenburg Research Institute, GRI

vid Handelshögskolan

Gothenburg Research Institute, GRI
Box 603
405 30 Göteborg
Leveransadress: Viktoriagatan 13, plan 3, 411 25 Göteborg
Besöksadress: Viktoriagatan 13, plan 3, 411 25 Göteborg

Fax: 031-786 5619
Webbplats: www.gri.handels.gu.se
Epost: gri@gri.gu.se

Föreståndare, bitr/stf: Nanna Gillberg

Om enheten

Gothenburg Research Institute (GRI) är Handelshögskolans institut för tvärvetenskaplig forskning. Här har Handelshögskolans forskare möjlighet att arbeta i programform med forskningsprojekt med hög näringslivs- och samhällsrelevans. Vi bedriver forskning inom ämnen såsom företagsekonomi, etnologi, sociologi, juridik, psykologi, pedagogik, svenska språk, teknik och samhällsvetenskaplig miljöforskning. GRI står för samarbete och långsiktighet. För närvarande finns sju olika forskningsprogram vid GRI.

Institutet leds av professor Ulla Eriksson-Zetterquist som tillträdde 1 maj 2012.

Senaste publikationer

Gendered references in organization studies
Barbara Czarniawska, G. Sevon
Qualitative Research in Organizations and Management, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Kollegialitet, ansvar och samtida styrformer
Ulla Eriksson-Zetterquist
Från Högskolan i Borås till Humboldt, volym 4 - Akademiskt ansvar, Borås, Högskolan i Borås, Kapitel i rapport 2018
Kapitel i rapport

Research amidst the contentious issue of wolf presence: Exploration of reference frames and social, cultural, and political dimensions
Annelie Sjölander Lindqvist, Anna Bendz, Serena Cinque, Camilla Sandström
Large Carnivore Conservation and Management: Human Dimensions, Edited by Tasos Hovardas, London, Routledge, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Acting on distances: A topology of accounting inscriptions
Hervé Corvellec, Richard Ek, Patrik Zapata, María José Zapata Campos
Accounting, Organizations and Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Knowledge retention and age management – senior employees’ experiences in a Swedish multinational company
Ewa Wikström, Ellinor Eriksson, Lejla Karamehmedovic, Roy Liff
Journal of Knowledge Management, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ancestors on high: musings on an east china case
Göran Aijmer
Journal of the Anthropological Society of Oxford, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Reframing Convenience Food
Peter Jackson, Helene Brembeck, Jonathan Everts, Maria Fuentes, Bente Halkier et al.
London, Palgrave Macmillan, Cham, Bok 2018
Bok

Personer

Visar 1 - 48 av 48

Namn Titel Telefon E-post
Boholm, Max Forskare 031-786 5624 max.boholm@gri.gu.se
Boholm, Åsa 031-786 5186 asa.boholm@globalstudies.gu.se
Brembeck, Helene Professor, Företåndare vid centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5828 helene.brembeck@cfk.gu.se
Brorström, Sara Forskare sara.brorstrom@gri.gu.se
Czarniawska, Barbara Seniorprofessor 031-786 1552 barbara.czarniawska@gri.gu.se
Diedrich, Andreas Universitetslektor 031-786 5404 andreas.diedrich@gri.gu.se
Eriksson-Zetterquist, Ulla Professor 031-786 5407 ulla.eriksson-zetterquist@gri.gu.se
Evansluong, Quang Forskare quang.evansluong@gri.gu.se
Fuentes, Christian Forskare christian.fuentes@handels.gu.se
Fuentes, Christian Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 2706 christian.fuentes@handels.gu.se
Fuentes, Maria Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5438 maria.fuentes@cfk.gu.se
Gillberg, Nanna Forskare, Föreståndare, bitr/​stf nanna.gillberg@gu.se
Gråbacke, Carina Forskare 031-786 4442 carina.grabacke@handels.gu.se
Hansson, Lena Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5492 lena.hansson@cfk.gu.se
Hemlin, Sven Forskare sven.hemlin@gri.gu.se
Holmberg, Ulrika Forskare, Föreståndare vid Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5606 ulrika.holmberg@cfk.gu.se
Jansson, Magnus Forskare 031-786 5481 magnus.jansson@gri.gu.se
Johansson, Barbro Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5493 barbro.johansson@cfk.gu.se
Jönsson, Sten Professor emeritus 031-786 5411 sten.jonsson@gri.gu.se
Karlsson, Henric Kommunikatör, Forskningskommunikation, webbpublicering, Infoglue, Photoshop/​Indesign, blogg 031-786 2008 henric.karlsson@gu.se
Larsson, Simon Forskare, biträdande 031-786 4579 simon.larsson@gri.gu.se
Liff, Roy Forskare 031-786 6974 roy.liff@gri.gu.se
Lindh de Montoya, Monica Forskare 031-786 5224 monica.montoya@gu.se
Löfstedt, Ragnar Forskare ragnar.lofstedt@gu.se
Mjölnevik, Ann-Christine Forskare, Doktor ann-christine.mjolnevik@gri.gu.se
Navarro Aguiar, Ulises Forskare, biträdande ulises.navarro.aguiar@gri.gu.se
Navarro Aguiar, Ulises Forskare ulises.navarro.aguiar@gri.gu.se
Norbäck, Maria Forskare 031-786 6664 maria.norback@gri.gu.se
Norrby, Katarina Ekonom 031-786 5625 katarina.norrby@gri.gu.se
Ouattara, Syna Forskare syna.ouattara@globalstudies.gu.se
Petersson Mc Intyre, Magdalena Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5668 magdalena.petersson-mcintyre@cfk.gu.se
Raviola, Elena Forskare elena.raviola@gri.gu.se
Reinhold, Emilie Forskare emilie.reinhold@gri.gu.se
Rimmel, Gunnar Forskare gunnar@rimmel.se
Roos, Magnus Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5829 magnus.roos@cfk.gu.se
Rovio-Johansson, Airi Professor 031-786 2039 airi.rovio-johansson@gri.gu.se
Sayed, Zehra Forskare, Doktor zehra.sayed@gri.gu.se
Sjölander Lindqvist, Annelie Forskare 031-786 5165 annelie.sjolander-lindqvist@gu.se
Sörum, Niklas Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5990 niklas.sorum@cfk.gu.se
Torfason, Asgeir B Forskare asgeir.torfason@gri.gu.se
Töllborg, Dennis Professor 031-786 1287 dennis.toellborg@gri.gu.se
von Knorring, Hannes Forskare 031-786 2518 hannes.vonknorring@gri.gu.se
Wahlström, Gunnar Docent 031-786 4356 gunnar.wahlstrom@gri.gu.se
Walter, Lise-Lotte Administrativ chef, inst 031-786 5413 lise-lotte.walter@gri.gu.se
Wenzer, Jakob Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 6950 jakob.wenzer@cfk.gu.se
Wickelgren, Mikael Forskare 031-786 5630 mikael.wickelgren@gri.gu.se
Wolff, Rolf Forskare rolf.wolff@gri.gu.se
Zapata Campos, Maria Jose Forskare mj.zapata@handels.gu.se

Visar 1 - 48 av 48

Visar 1 - 10 av 1891

2018

Gendered references in organization studies
Barbara Czarniawska, G. Sevon
Qualitative Research in Organizations and Management, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Kollegialitet, ansvar och samtida styrformer
Ulla Eriksson-Zetterquist
Från Högskolan i Borås till Humboldt, volym 4 - Akademiskt ansvar, Borås, Högskolan i Borås, Kapitel i rapport 2018
Kapitel i rapport

Research amidst the contentious issue of wolf presence: Exploration of reference frames and social, cultural, and political dimensions
Annelie Sjölander Lindqvist, Anna Bendz, Serena Cinque, Camilla Sandström
Large Carnivore Conservation and Management: Human Dimensions, Edited by Tasos Hovardas, London, Routledge, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Acting on distances: A topology of accounting inscriptions
Hervé Corvellec, Richard Ek, Patrik Zapata, María José Zapata Campos
Accounting, Organizations and Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Knowledge retention and age management – senior employees’ experiences in a Swedish multinational company
Ewa Wikström, Ellinor Eriksson, Lejla Karamehmedovic, Roy Liff
Journal of Knowledge Management, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ancestors on high: musings on an east china case
Göran Aijmer
Journal of the Anthropological Society of Oxford, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Reframing Convenience Food
Peter Jackson, Helene Brembeck, Jonathan Everts, Maria Fuentes, Bente Halkier et al.
London, Palgrave Macmillan, Cham, Bok 2018
Bok

Visar 1 - 10 av 1891

Sidansvarig: Henric Karlsson|Sidan uppdaterades: 2016-09-12
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?