Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Gothenburg Research Institute, GRI

vid Handelshögskolan

Gothenburg Research Institute, GRI
Box 603
405 30 Göteborg
Leveransadress: Viktoriagatan 13, plan 3, 411 25 Göteborg
Besöksadress: Viktoriagatan 13, plan 3, 411 25 Göteborg

Fax: 031-786 5619
Webbplats: www.gri.handels.gu.se
Epost: gri@gri.gu.se

Föreståndare: Ulla Eriksson-Zetterquist

Om enheten

Gothenburg Research Institute (GRI) är Handelshögskolans institut för tvärvetenskaplig forskning. Här har Handelshögskolans forskare möjlighet att arbeta i programform med forskningsprojekt med hög näringslivs- och samhällsrelevans. Vi bedriver forskning inom ämnen såsom företagsekonomi, etnologi, sociologi, juridik, psykologi, pedagogik, svenska språk, teknik och samhällsvetenskaplig miljöforskning. GRI står för samarbete och långsiktighet. För närvarande finns sju olika forskningsprogram vid GRI.

Institutet leds av professor Ulla Eriksson-Zetterquist som tillträdde 1 maj 2012.

Senaste publikationer

Hur sjuk är demokratin?
Sten Jönsson
Göteborg, Gothenburg Research Institute, Rapport 2019
Rapport

Flexibilitet, tillgänglighet och synlighet i det digitaliserade arbetslivets organisering
Nanna Gillberg
Aronsson, Gunnar (red.) (2018) Gränslöst arbete - en forskarantologi om arbetsmiljöutmaningar i anknytning till ett gränslöst arbetsliv, Stockholm, Arbetsmiljöverket, Kapitel i rapport 2018
Kapitel i rapport

Mobilen i butiken – ett konsumentperspektiv
Ulrika Holmberg, Lena Hansson
Konsumtionsrapporten 2018, Göteborg, Centrum för konsumtionsvetenskap, Göteborgs universitet, Kapitel i rapport 2018
Kapitel i rapport

"Infiltrating urban commoning practices in city policy-making, experiences from Managua and Göteborg”,
María José Zapata Campos
Paper presented at BISCOTE International Workshop" “Urban Commons and Territorial Development” , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Governing grassroots infrastructure – Resident associations and infrastructure provisioning in informal settlements
María José Zapata Campos, Patrik Zapata, Jaan-Henrik Kain, Michael Oloko, Ester Barinaga
www.laemos2018.net , Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Personer

Visar 1 - 50 av 51

Namn Titel Telefon E-post
Arvidsson, Anna-Lena Ekonom 031-786 5625 anna-lena.arvidsson@gri.gu.se
Björner, Emma Forskare emma.bjorner@gu.se
Boholm, Max Forskare 031-786 5624 max.boholm@gri.gu.se
Boholm, Åsa 031-786 5186 asa.boholm@globalstudies.gu.se
Brembeck, Helene Seniorforskare 031-786 5828 helene.brembeck@cfk.gu.se
Brorström, Sara Forskare sara.brorstrom@gri.gu.se
Czarniawska, Barbara Seniorprofessor 031-786 1552 barbara.czarniawska@gri.gu.se
Diedrich, Andreas Universitetslektor 031-786 5404 andreas.diedrich@gri.gu.se
Eriksson-Zetterquist, Ulla Professor, Föreståndare 031-786 5407 ulla.eriksson-zetterquist@gri.gu.se
Evansluong, Quang Forskare quang.evansluong@gri.gu.se
Fuentes, Christian Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 2706 christian.fuentes@handels.gu.se
Fuentes, Maria Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5438 maria.fuentes@cfk.gu.se
Gillberg, Nanna Forskare, Föreståndare, bitr/​stf nanna.gillberg@gu.se
Gråbacke, Carina Forskare 031-786 4442 carina.grabacke@handels.gu.se
Hansson, Lena Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5492 lena.hansson@cfk.gu.se
Hemlin, Sven Forskare sven.hemlin@gri.gu.se
Holmberg, Ulrika Forskare, Föreståndare vid Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5606 ulrika.holmberg@cfk.gu.se
Hoti, Albulena Ekonom albulena.hoti@gu.se
Johansson, Barbro Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5493 barbro.johansson@cfk.gu.se
Jönsson, Sten Professor emeritus 031-786 5411 sten.jonsson@gri.gu.se
Karlsson, Henric Kommunikatör, Forskningskommunikation, webbpublicering, Infoglue, Photoshop/​Indesign, blogg 031-786 2008 henric.karlsson@gu.se
Kent, Alexandra Forskare alexandra.kent@gri.gu.se
Larsson, Simon Forskare simon.larsson@gri.gu.se
Liff, Roy Forskare 031-786 6974 roy.liff@gri.gu.se
Lindh de Montoya, Monica Forskare 031-786 5224 monica.montoya@gu.se
Löfstedt, Ragnar Forskare ragnar.lofstedt@gu.se
Mjölnevik, Ann-Christine Forskare, Doktor ann-christine.mjolnevik@gri.gu.se
Navarro Aguiar, Ulises Forskare, biträdande ulises.navarro.aguiar@gri.gu.se
Navarro Aguiar, Ulises Forskare ulises.navarro.aguiar@gri.gu.se
Norbäck, Maria Forskare 031-786 6664 maria.norback@gri.gu.se
Ouattara, Syna Forskare syna.ouattara@globalstudies.gu.se
Petersson Mc Intyre, Magdalena Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5668 magdalena.petersson-mcintyre@cfk.gu.se
Raviola, Elena Forskare elena.raviola@gri.gu.se
Reinhold, Emilie Forskare emilie.reinhold@gri.gu.se
Rimmel, Gunnar Forskare gunnar@rimmel.se
Roos, Magnus Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5829 magnus.roos@cfk.gu.se
Rovio-Johansson, Airi Professor 031-786 2039 airi.rovio-johansson@gri.gu.se
Rudolfsson, Lisa Forskare lisa.rudolfsson@gri.gu.se
Sayed, Zehra Forskare, Doktor zehra.sayed@gri.gu.se
Sjölander Lindqvist, Annelie Forskare 031-786 5165 annelie.sjolander-lindqvist@gu.se
Stenbäck, Olle Forskare, biträdande olle.stenback@gu.se
Sörum, Niklas Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5990 niklas.sorum@cfk.gu.se
Torfason, Asgeir B Forskare asgeir.torfason@gri.gu.se
Töllborg, Dennis Professor 031-786 1287 dennis.toellborg@gri.gu.se
von Knorring, Hannes Forskare hannes.vonknorring@gri.gu.se
Wahlström, Gunnar Docent 031-786 4356 gunnar.wahlstrom@gri.gu.se
Walter, Lise-Lotte Administrativ chef, inst 031-786 5413 lise-lotte.walter@gri.gu.se
Wenzer, Jakob Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 6950 jakob.wenzer@cfk.gu.se
Wickelgren, Mikael Forskare 031-786 5630 mikael.wickelgren@gri.gu.se
Wolff, Rolf Forskare rolf.wolff@gri.gu.se

Visar 1 - 50 av 51

Visar 1 - 10 av 1948

2019

Hur sjuk är demokratin?
Sten Jönsson
Göteborg, Gothenburg Research Institute, Rapport 2019
Rapport

2018

Flexibilitet, tillgänglighet och synlighet i det digitaliserade arbetslivets organisering
Nanna Gillberg
Aronsson, Gunnar (red.) (2018) Gränslöst arbete - en forskarantologi om arbetsmiljöutmaningar i anknytning till ett gränslöst arbetsliv, Stockholm, Arbetsmiljöverket, Kapitel i rapport 2018
Kapitel i rapport

Mobilen i butiken – ett konsumentperspektiv
Ulrika Holmberg, Lena Hansson
Konsumtionsrapporten 2018, Göteborg, Centrum för konsumtionsvetenskap, Göteborgs universitet, Kapitel i rapport 2018
Kapitel i rapport

"Infiltrating urban commoning practices in city policy-making, experiences from Managua and Göteborg”,
María José Zapata Campos
Paper presented at BISCOTE International Workshop" “Urban Commons and Territorial Development” , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Governing grassroots infrastructure – Resident associations and infrastructure provisioning in informal settlements
María José Zapata Campos, Patrik Zapata, Jaan-Henrik Kain, Michael Oloko, Ester Barinaga
www.laemos2018.net , Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Visar 1 - 10 av 1948

Sidansvarig: Henric Karlsson|Sidan uppdaterades: 2016-09-12
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?