Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Gothenburg Research Institute, GRI

vid Handelshögskolan

Gothenburg Research Institute, GRI
Box 603
405 30 Göteborg
Leveransadress: Viktoriagatan 13, plan 3, 411 25 Göteborg
Besöksadress: Viktoriagatan 13, plan 3, 411 25 Göteborg

Fax: 031-786 5619
Webbplats: www.gri.handels.gu.se
Epost: gri@gri.gu.se

Föreståndare: Helene Brembeck

Om enheten

Gothenburg Research Institute (GRI) är Handelshögskolans institut för tvärvetenskaplig forskning. Här har Handelshögskolans forskare möjlighet att arbeta i programform med forskningsprojekt med hög näringslivs- och samhällsrelevans. Vi bedriver forskning inom ämnen såsom företagsekonomi, etnologi, sociologi, juridik, psykologi, pedagogik, svenska språk, teknik och samhällsvetenskaplig miljöforskning. GRI står för samarbete och långsiktighet. För närvarande finns sju olika forskningsprogram vid GRI.

Institutet leds av professor Ulla Eriksson-Zetterquist som tillträdde 1 maj 2012.

Senaste publikationer

Harmonising Non-Financial Reporting Regulation in Europe: Practical Forces and Projections for Future Research
Matteo La Torre, Svetlana Sabelfeld, Marita Blomkvist, Lara Tarquinio, John Dumay
Meditari Accountancy Research Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Research amidst the contentious issue of wolf presence: Exploration of reference frames and social, cultural, and political dimensions
Annelie Sjölander Lindqvist, Anna Bendz, Serena Cinque, Camilla Sandström
Large Carnivore Conservation and Management: Human Dimensions, Edited by Tasos Hovardas, Abingdon, Oxon, Routledge, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Curiosity didn’t kill the cat
Barbara Czarniawska
Sociologica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Organizing in the Roman Empire
Barbara Czarniawska
Origins of Organizing Edited by Tuomo Peltonen, Hugo Gaggiotti and Peter Case, Cheltenham, Edward Elgar, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Evaluering som text
Barbara Czarniawska
Bjørkdahl, Kristian (red.) Rapporten. Sjanger og styringsverktøy, Olso, Pax, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Gastronomy Tourism: An Interdisciplinary Literature Review of Research Areas, Disciplines, and Dynamics
Anna De Jong, Monica Palladino, Roma Garrido Puig, Guiseppa Romeo, Nadia Fava et al.
Journal of Gastronomy and Tourism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The occurrence and importance of pension fund managers’ investment beliefs
Magnus Jansson, Carl-Christian Trönnberg, Sven Hemlin
Journal of Finance and Investment Analysis, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Between politics and management: Governing large carnivores in Fennoscandia
Annelie Sjölander Lindqvist, Camilla Sandström, Jani Pellika, Juha Hiedanpää, Olve Krange et al.
Large Carnivore Conservation and Management: Human Dimensions, Edited by Tasos Hovardas,, London, Routledge, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Personer

Visar 1 - 50 av 50

Namn Titel Telefon E-post
Arvidsson, Anna-Lena Ekonom 031-786 5625 anna-lena.arvidsson@gri.gu.se
Boholm, Max Forskare 031-786 5624 max.boholm@gri.gu.se
Boholm, Åsa 031-786 5186 asa.boholm@globalstudies.gu.se
Brembeck, Helene Seniorforskare, Föreståndare 031-786 5828 helene.brembeck@cfk.gu.se
Brembeck, Helene Professor, Företåndare vid centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5828 helene.brembeck@cfk.gu.se
Brorström, Sara Forskare sara.brorstrom@gri.gu.se
Czarniawska, Barbara Seniorprofessor 031-786 1552 barbara.czarniawska@gri.gu.se
Diedrich, Andreas Universitetslektor 031-786 5404 andreas.diedrich@gri.gu.se
Eriksson-Zetterquist, Ulla Professor 031-786 5407 ulla.eriksson-zetterquist@gri.gu.se
Evansluong, Quang Forskare quang.evansluong@gri.gu.se
Fuentes, Christian Forskare christian.fuentes@handels.gu.se
Fuentes, Christian Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 2706 christian.fuentes@handels.gu.se
Fuentes, Maria Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5438 maria.fuentes@cfk.gu.se
Gillberg, Nanna Forskare, Föreståndare, bitr/​stf nanna.gillberg@gu.se
Gråbacke, Carina Forskare 031-786 4442 carina.grabacke@handels.gu.se
Hansson, Lena Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5492 lena.hansson@cfk.gu.se
Hemlin, Sven Forskare sven.hemlin@gri.gu.se
Holmberg, Ulrika Forskare, Föreståndare vid Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5606 ulrika.holmberg@cfk.gu.se
Jansson, Magnus Forskare 031-786 5612 magnus.jansson@gri.gu.se
Johansson, Barbro Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5493 barbro.johansson@cfk.gu.se
Jönsson, Sten Professor emeritus 031-786 5411 sten.jonsson@gri.gu.se
Karlsson, Henric Kommunikatör, Forskningskommunikation, webbpublicering, Infoglue, Photoshop/​Indesign, blogg 031-786 2008 henric.karlsson@gu.se
Kent, Alexandra Forskare alexandra.kent@gri.gu.se
Liff, Roy Forskare 031-786 6974 roy.liff@gri.gu.se
Lindh de Montoya, Monica Forskare 031-786 5224 monica.montoya@gu.se
Löfstedt, Ragnar Forskare ragnar.lofstedt@gu.se
Mjölnevik, Ann-Christine Forskare, Doktor ann-christine.mjolnevik@gri.gu.se
Navarro Aguiar, Ulises Forskare, biträdande ulises.navarro.aguiar@gri.gu.se
Navarro Aguiar, Ulises Forskare ulises.navarro.aguiar@gri.gu.se
Norbäck, Maria Forskare 031-786 6664 maria.norback@gri.gu.se
Ouattara, Syna Forskare syna.ouattara@globalstudies.gu.se
Petersson Mc Intyre, Magdalena Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5668 magdalena.petersson-mcintyre@cfk.gu.se
Raviola, Elena Forskare elena.raviola@gri.gu.se
Reinhold, Emilie Forskare emilie.reinhold@gri.gu.se
Rimmel, Gunnar Forskare gunnar@rimmel.se
Roos, Magnus Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5829 magnus.roos@cfk.gu.se
Rovio-Johansson, Airi Professor 031-786 2039 airi.rovio-johansson@gri.gu.se
Rudolfsson, Lisa Forskare lisa.rudolfsson@gri.gu.se
Sayed, Zehra Forskare, Doktor zehra.sayed@gri.gu.se
Sjölander Lindkvist, Annelie Forskare 031-786 5165 annelie.sjolander-lindqvist@gu.se
Sörum, Niklas Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5990 niklas.sorum@cfk.gu.se
Torfason, Asgeir B Forskare asgeir.torfason@gri.gu.se
Töllborg, Dennis Professor 031-786 1287 dennis.toellborg@gri.gu.se
von Knorring, Hannes Forskare 031-786 2518 hannes.vonknorring@gri.gu.se
Wahlström, Gunnar Docent 031-786 4356 gunnar.wahlstrom@gri.gu.se
Walter, Lise-Lotte Administrativ chef, inst 031-786 5413 lise-lotte.walter@gri.gu.se
Wenzer, Jakob Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 6950 jakob.wenzer@cfk.gu.se
Wickelgren, Mikael Forskare 031-786 5630 mikael.wickelgren@gri.gu.se
Wolff, Rolf Forskare rolf.wolff@gri.gu.se
Zapata Campos, Maria Jose Forskare mj.zapata@handels.gu.se

Visar 1 - 50 av 50

Visar 1 - 10 av 1907

2018

Harmonising Non-Financial Reporting Regulation in Europe: Practical Forces and Projections for Future Research
Matteo La Torre, Svetlana Sabelfeld, Marita Blomkvist, Lara Tarquinio, John Dumay
Meditari Accountancy Research Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Research amidst the contentious issue of wolf presence: Exploration of reference frames and social, cultural, and political dimensions
Annelie Sjölander Lindqvist, Anna Bendz, Serena Cinque, Camilla Sandström
Large Carnivore Conservation and Management: Human Dimensions, Edited by Tasos Hovardas, Abingdon, Oxon, Routledge, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Curiosity didn’t kill the cat
Barbara Czarniawska
Sociologica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Organizing in the Roman Empire
Barbara Czarniawska
Origins of Organizing Edited by Tuomo Peltonen, Hugo Gaggiotti and Peter Case, Cheltenham, Edward Elgar, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Evaluering som text
Barbara Czarniawska
Bjørkdahl, Kristian (red.) Rapporten. Sjanger og styringsverktøy, Olso, Pax, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Gastronomy Tourism: An Interdisciplinary Literature Review of Research Areas, Disciplines, and Dynamics
Anna De Jong, Monica Palladino, Roma Garrido Puig, Guiseppa Romeo, Nadia Fava et al.
Journal of Gastronomy and Tourism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The occurrence and importance of pension fund managers’ investment beliefs
Magnus Jansson, Carl-Christian Trönnberg, Sven Hemlin
Journal of Finance and Investment Analysis, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Between politics and management: Governing large carnivores in Fennoscandia
Annelie Sjölander Lindqvist, Camilla Sandström, Jani Pellika, Juha Hiedanpää, Olve Krange et al.
Large Carnivore Conservation and Management: Human Dimensions, Edited by Tasos Hovardas,, London, Routledge, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Visar 1 - 10 av 1907

Sidansvarig: Henric Karlsson|Sidan uppdaterades: 2016-09-12
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?