Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Gothenburg Research Institute, GRI

vid Handelshögskolan

Gothenburg Research Institute, GRI
Box 603
405 30 Göteborg
Leveransadress: Viktoriagatan 13, plan 3, 411 25 Göteborg
Besöksadress: Viktoriagatan 13, plan 3, 411 25 Göteborg

Fax: 031-786 5619
Webbplats: www.gri.handels.gu.se
Epost: gri@gri.gu.se

Föreståndare: Ulla Eriksson-Zetterquist

Om enheten

Gothenburg Research Institute (GRI) är Handelshögskolans institut för tvärvetenskaplig forskning. Här har Handelshögskolans forskare möjlighet att arbeta i programform med forskningsprojekt med hög näringslivs- och samhällsrelevans. Vi bedriver forskning inom ämnen såsom företagsekonomi, etnologi, sociologi, juridik, psykologi, pedagogik, svenska språk, teknik och samhällsvetenskaplig miljöforskning. GRI står för samarbete och långsiktighet. För närvarande finns sju olika forskningsprogram vid GRI.

Institutet leds av professor Ulla Eriksson-Zetterquist som tillträdde 1 maj 2012.

Senaste publikationer

From breaking-ice to breaking-out: integration as an opportunity creation process
Quang Evansluong, Marcela Ramirez Pasillas, Huong Nguyen Bergström
International Journal of Entrepreneurial Behaviour & Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Att snickra ihop en modern musikfestival. GMLSTN JAZZ i ljuset av marknadifiering, kulturarv och festivalisering
Olle Stenbäck, Niklas Sörum
Kulturella perspektiv - Svensk etnologisk tidsskrift, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Energy audits in shipping companies
Hannes von Knorring
Transportation Research Part A: Policy and Practice, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Narratives of integration: Liminality in migrant acculturation through social media
Amit Mitra, Quang Evansluong
Technological forecasting & social change, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Handelsstad i förvandling (recension)
Niklas Sörum
RIG: Kulturhistorisk tidskrift, Recension 2019
Recension

Är e-hälsa på väg att bli en institution?
Barbara Czarniawska
Erlingsdottir, Gudbjörg och Sandberg, Helena (red.) På tal om e-hälsa. Lund: Studentlitteratur, 29–44, Lund, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Risk Communication as Government Agency Organizational Practice
Åsa Boholm
Risk Analysis, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 55

Namn Titel Telefon E-post
Björner, Emma Forskare emma.bjorner@gu.se
Boholm, Max Forskare 031-786 5624 max.boholm@gri.gu.se
Boholm, Åsa 031-786 5186 asa.boholm@globalstudies.gu.se
Brembeck, Helene Forskare, Docent 031-786 5828 helene.brembeck@cfk.gu.se
Brorström, Sara Forskare sara.brorstrom@gri.gu.se
Czarniawska, Barbara Seniorprofessor 031-786 1552 barbara.czarniawska@gri.gu.se
Eriksson-Zetterquist, Ulla Professor, Föreståndare 031-786 5407 ulla.eriksson-zetterquist@gri.gu.se
Evansluong, Quang Forskare quang.evansluong@gri.gu.se
Fuentes, Christian Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 2706 christian.fuentes@handels.gu.se
Fuentes, Maria Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5438 maria.fuentes@cfk.gu.se
Gillberg, Nanna Forskare, Föreståndare, bitr/​stf nanna.gillberg@gu.se
Gråbacke, Carina Forskare 031-786 4442 carina.grabacke@handels.gu.se
Hansson, Lena Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5492 lena.hansson@cfk.gu.se
Hemlin, Sven Forskare, Professor emeritus sven.hemlin@gri.gu.se
Hillén, Sandra Forskare sandra.hillen@cfk.gu.se
Holmberg, Ulrika Forskare, Föreståndare vid Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5606 ulrika.holmberg@cfk.gu.se
Hoti, Albulena Ekonom 031-786 5625 albulena.hoti@gu.se
Jansson, Magnus Forskare 031-786 5612 magnus.jansson@gri.gu.se
Johansson, Barbro Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5493 barbro.johansson@cfk.gu.se
Jönsson, Sten Professor emeritus 031-786 5411 sten.jonsson@gri.gu.se
Karlsson, Henric Kommunikatör, Forskningskommunikation, webbpublicering, Infoglue, Photoshop/​Indesign, blogg 031-786 2008 henric.karlsson@gu.se
Kent, Alexandra Forskare alexandra.kent@gri.gu.se
Larsson, Simon Forskare simon.larsson@gri.gu.se
Liff, Roy Forskare 031-786 6974 roy.liff@gri.gu.se
Lindh de Montoya, Monica Forskare 031-786 5224 monica.montoya@gu.se
Löfstedt, Ragnar Forskare ragnar.lofstedt@gu.se
Mellander, Elias Forskare, biträdande elias.mellander@gu.se
Mellander, Elias Programsamordnare elias.mellander@gu.se
Mjölnevik, Ann-Christine Forskare, Doktor ann-christine.mjolnevik@gri.gu.se
Navarro Aguiar, Ulises Forskare ulises.navarro.aguiar@gri.gu.se
Norbäck, Maria Forskare 031-786 6664 maria.norback@gri.gu.se
Ouattara, Syna Forskare syna.ouattara@globalstudies.gu.se
Petersson Mc Intyre, Magdalena Forskare, Föreståndare Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5668 magdalena.petersson-mcintyre@cfk.gu.se
Post, Anna Forskare anna.post@ped.gu.se
Raviola, Elena Forskare elena.raviola@gri.gu.se
Reinhold, Emilie Forskare emilie.reinhold@gri.gu.se
Rimmel, Gunnar Forskare gunnar@rimmel.se
Roos, Magnus Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5829 magnus.roos@cfk.gu.se
Rovio-Johansson, Airi Professor 031-786 2039 airi.rovio-johansson@gri.gu.se
Rudolfsson, Lisa Forskare lisa.rudolfsson@gri.gu.se
Sayed, Zehra Forskare, Doktor zehra.sayed@gri.gu.se
Sjöberg, Cecilia Kommunikatör 031-786 2008 cecilia.sjoberg@gu.se
Sjölander Lindqvist, Annelie Forskare 031-786 5165 annelie.sjolander-lindqvist@gu.se
Stenbäck, Olle Forskare, biträdande olle.stenback@gu.se
Sörum, Niklas Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5990 niklas.sorum@cfk.gu.se
Torfason, Asgeir B Forskare asgeir.torfason@gri.gu.se
Töllborg, Dennis Professor 031-786 1287 dennis.toellborg@gri.gu.se
Varvne, Hanna Doktorand 031-786 6830 hanna.varvne@gu.se
von Knorring, Hannes Forskare 031-786 2518 hannes.vonknorring@gri.gu.se
Wahlström, Gunnar Docent 031-786 4356 gunnar.wahlstrom@gri.gu.se

Visar 1 - 50 av 55

Visar 71 - 80 av 1975

2018

Organizing in the Roman Empire
Barbara Czarniawska
Origins of Organizing Edited by Tuomo Peltonen, Hugo Gaggiotti and Peter Case, Cheltenham, Edward Elgar, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Gastronomy Tourism: An Interdisciplinary Literature Review of Research Areas, Disciplines, and Dynamics
Anna De Jong, Monica Palladino, Roma Garrido Puig, Guiseppa Romeo, Nadia Fava et al.
Journal of Gastronomy and Tourism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The occurrence and importance of pension fund managers’ investment beliefs
Magnus Jansson, Carl-Christian Trönnberg, Sven Hemlin
Journal of Finance and Investment Analysis, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Between politics and management: Governing large carnivores in Fennoscandia
Annelie Sjölander Lindqvist, Camilla Sandström, Jani Pellika, Juha Hiedanpää, Olve Krange et al.
Large Carnivore Conservation and Management: Human Dimensions, Edited by Tasos Hovardas,, London, Routledge, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Integrerad rapportering
Gunnar Rimmel, Svetlana Sabelfeld
Redovisning för hållbarhet / Susanne Arvidsson, Peter Beusch, Berit Hartmann, Kristina Jonäll, Svetlana Sabelfeld, Matti Skoog ; Gunnar Rimmel, red. kapitel 9, Stockholm, Sanoma Utbildning, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Redovisningskommunikation för hållbarhet
Svetlana Sabelfeld
Redovisning för hållbarhet / Susanne Arvidsson, Peter Beusch, Berit Hartmann, Kristina Jonäll, Svetlana Sabelfeld, Matti Skoog ; Gunnar Rimmel, red. Kapitel 10, Stockholm, Sanoma Utbildning, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Global Reporting Initiative
Gunnar Rimmel, Svetlana Sabelfeld
Redovisning för hållbarhet , Susanne Arvidsson, Peter Beusch, Berit Hartmann, Kristina Jonäll, Svetlana Sabelfeld, Matti Skoog ; Gunnar Rimmel, red. kapitel 8, Stockholm, Sanoma Utbildning, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

How do Swedish Government agencies define risk?
Max Boholm
Journal of Risk Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 71 - 80 av 1975

Sidansvarig: Henric Karlsson|Sidan uppdaterades: 2016-09-12
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?