Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Gothenburg Research Institute, GRI

vid Handelshögskolan

Gothenburg Research Institute, GRI
Box 603
405 30 Göteborg
Leveransadress: Viktoriagatan 13, plan 3, 411 25 Göteborg
Besöksadress: Viktoriagatan 13, plan 3, 411 25 Göteborg

Fax: 031-786 5619
Webbplats: www.gri.handels.gu.se
Epost: gri@gri.gu.se

Föreståndare: Ulla Eriksson-Zetterquist

Om enheten

Gothenburg Research Institute (GRI) är Handelshögskolans institut för tvärvetenskaplig forskning. Här har Handelshögskolans forskare möjlighet att arbeta i programform med forskningsprojekt med hög näringslivs- och samhällsrelevans. Vi bedriver forskning inom ämnen såsom företagsekonomi, etnologi, sociologi, juridik, psykologi, pedagogik, svenska språk, teknik och samhällsvetenskaplig miljöforskning. GRI står för samarbete och långsiktighet. För närvarande finns sju olika forskningsprogram vid GRI.

Institutet leds av professor Ulla Eriksson-Zetterquist som tillträdde 1 maj 2012.

Senaste publikationer

What happens material information when sustainability reporting becomes regulated?
Svetlana Sabelfeld, Isabella Linder
31th International Congress on Social and Environmental Accounting Research, 27 – 29th August, 2019, St. Andrews, Scotland, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Initial involvement of stakeholders in transdisciplinary projects - exploring issues of expectations, roles and inclusion
Helena Kraff, Eva Maria Jernsand, Lillian Omondi, Emma Björner, Sayaka Osanami Törngren
International Transdisciplinarity Conference 2019 - Joining forces for change, Gothenburg 10-13 September, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

What and how do teachers learn by participating in lesson study (LS)?
Airi Rovio-Johansson
Paper presented at the World Association of Lesson Studies (WALS) Conference, 3-6 September 2019, at Vrije University (VU), Amsterdam, Netherlands. , Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Changing teaching, changing teachers: learning through contrast, generalization and fusion
Airi Rovio-Johansson
Paper presented at the EARLI Conference 12-16 August 2019 at Aachen University, Germany., Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Studenters lärande: Livsvärldsfenomenologisk och fenomenografisk analys
Airi Rovio-Johansson
Berndtsson, I., Lilja, A. och Rinne, I. (2019), Fenomenologiska sammanflätningar, Göteborg, Bokförlaget Daidalos, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

It's not all 'bout the money. Making profit on gender equality.
Magdalena Petersson McIntyre
ESA Conference. Manchester 22-26 of August., Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Local translations of operational risk
Barbara Czarniawska
Gephart, Robert P. Jr.; Miller, Chet C. and Svedberg Helgesson, Karin (eds) The Routledge Companion to Risk, Crisis and Emergency Management. New York, NY: Routledge., New York, Routledge, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Shaking Hands: Balancing Tensions in the Swedish Forested Landscape
Annelie Sjölander Lindqvist, Camilla Sandström
Conservation and Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Gender fluidity as luxury in perfume packaging
Magdalena Petersson McIntyre
Fashion, Style and Popular Culture, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 54

Namn Titel Telefon E-post
Björner, Emma Forskare emma.bjorner@gu.se
Boholm, Max Forskare 031-786 5624 max.boholm@gri.gu.se
Boholm, Åsa 031-786 5186 asa.boholm@globalstudies.gu.se
Brembeck, Helene Forskare, Docent 031-786 5828 helene.brembeck@cfk.gu.se
Brorström, Sara Forskare sara.brorstrom@gri.gu.se
Czarniawska, Barbara Seniorprofessor 031-786 1552 barbara.czarniawska@gri.gu.se
Eriksson-Zetterquist, Ulla Professor, Föreståndare 031-786 5407 ulla.eriksson-zetterquist@gri.gu.se
Evansluong, Quang Forskare quang.evansluong@gri.gu.se
Fuentes, Christian Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 2706 christian.fuentes@handels.gu.se
Fuentes, Maria Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5438 maria.fuentes@cfk.gu.se
Gillberg, Nanna Forskare, Föreståndare, bitr/​stf 031-786 5609 nanna.gillberg@gu.se
Gråbacke, Carina Forskare 031-786 4442 carina.grabacke@handels.gu.se
Hansson, Lena Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5492 lena.hansson@cfk.gu.se
Hemlin, Sven Forskare, Professor emeritus sven.hemlin@gri.gu.se
Hillén, Sandra Forskare sandra.hillen@cfk.gu.se
Holmberg, Ulrika Forskare, Föreståndare vid Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5606 ulrika.holmberg@cfk.gu.se
Hoti, Albulena Ekonom 031-786 5625 albulena.hoti@gu.se
Jansson, Magnus Forskare 031-786 5612 magnus.jansson@gri.gu.se
Jönsson, Sten Professor emeritus 031-786 5411 sten.jonsson@gri.gu.se
Karlsson, Henric Kommunikatör, Forskningskommunikation, webbpublicering, Infoglue, Photoshop/​Indesign, blogg 031-786 2008 henric.karlsson@gu.se
Kent, Alexandra Forskare alexandra.kent@gri.gu.se
Larsson, Simon Forskare simon.larsson@gri.gu.se
Liff, Roy Forskare 031-786 6974 roy.liff@gri.gu.se
Lindh de Montoya, Monica Forskare 031-786 5224 monica.montoya@gu.se
Löfstedt, Ragnar Forskare ragnar.lofstedt@gu.se
Mellander, Elias Forskare, biträdande elias.mellander@gu.se
Mjölnevik, Ann-Christine Forskare, Doktor ann-christine.mjolnevik@gri.gu.se
Navarro Aguiar, Ulises Forskare ulises.navarro.aguiar@gri.gu.se
Norbäck, Maria Forskare 031-786 6664 maria.norback@gri.gu.se
Ouattara, Syna Forskare syna.ouattara@globalstudies.gu.se
Petersson Mc Intyre, Magdalena Forskare, Föreståndare Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5668 magdalena.petersson-mcintyre@cfk.gu.se
Post, Anna Forskare anna.post@ped.gu.se
Raviola, Elena Forskare elena.raviola@gri.gu.se
Reinhold, Emilie Forskare emilie.reinhold@gri.gu.se
Rimmel, Gunnar Forskare gunnar@rimmel.se
Roos, Magnus Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5829 magnus.roos@cfk.gu.se
Rovio-Johansson, Airi Professor 031-786 2039 airi.rovio-johansson@gri.gu.se
Rudolfsson, Lisa Forskare, Gothenburg Research Institute 031-786 5876 lisa.rudolfsson@gri.gu.se
Samuelsson, Sandra Forskare 031-786 5493 sandra.samuelsson@gu.se
Sayed, Zehra Forskare, Doktor zehra.sayed@gri.gu.se
Sjöberg, Cecilia Kommunikatör 031-786 2008 cecilia.sjoberg@gu.se
Sjölander Lindqvist, Annelie Forskare 031-786 5165 annelie.sjolander-lindqvist@gu.se
Stenbäck, Olle Forskare, biträdande olle.stenback@gu.se
Sörum, Niklas Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5990 niklas.sorum@cfk.gu.se
Torfason, Asgeir B Forskare asgeir.torfason@gri.gu.se
Töllborg, Dennis Professor 031-786 1287 dennis.toellborg@gri.gu.se
Varvne, Hanna Doktorand 031-786 6830 hanna.varvne@gu.se
von Knorring, Hannes Forskare 031-786 2518 hannes.vonknorring@gri.gu.se
Wahlström, Gunnar Docent 031-786 4356 gunnar.wahlstrom@gri.gu.se
Walter, Lise-Lotte Administrativ chef, inst 031-786 5413 lise-lotte.walter@gri.gu.se

Visar 1 - 50 av 54

Visar 1 - 10 av 1999

2019

What happens material information when sustainability reporting becomes regulated?
Svetlana Sabelfeld, Isabella Linder
31th International Congress on Social and Environmental Accounting Research, 27 – 29th August, 2019, St. Andrews, Scotland, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Initial involvement of stakeholders in transdisciplinary projects - exploring issues of expectations, roles and inclusion
Helena Kraff, Eva Maria Jernsand, Lillian Omondi, Emma Björner, Sayaka Osanami Törngren
International Transdisciplinarity Conference 2019 - Joining forces for change, Gothenburg 10-13 September, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

What and how do teachers learn by participating in lesson study (LS)?
Airi Rovio-Johansson
Paper presented at the World Association of Lesson Studies (WALS) Conference, 3-6 September 2019, at Vrije University (VU), Amsterdam, Netherlands. , Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Changing teaching, changing teachers: learning through contrast, generalization and fusion
Airi Rovio-Johansson
Paper presented at the EARLI Conference 12-16 August 2019 at Aachen University, Germany., Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Studenters lärande: Livsvärldsfenomenologisk och fenomenografisk analys
Airi Rovio-Johansson
Berndtsson, I., Lilja, A. och Rinne, I. (2019), Fenomenologiska sammanflätningar, Göteborg, Bokförlaget Daidalos, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

It's not all 'bout the money. Making profit on gender equality.
Magdalena Petersson McIntyre
ESA Conference. Manchester 22-26 of August., Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Local translations of operational risk
Barbara Czarniawska
Gephart, Robert P. Jr.; Miller, Chet C. and Svedberg Helgesson, Karin (eds) The Routledge Companion to Risk, Crisis and Emergency Management. New York, NY: Routledge., New York, Routledge, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Shaking Hands: Balancing Tensions in the Swedish Forested Landscape
Annelie Sjölander Lindqvist, Camilla Sandström
Conservation and Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Gender fluidity as luxury in perfume packaging
Magdalena Petersson McIntyre
Fashion, Style and Popular Culture, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1999

Sidansvarig: Henric Karlsson|Sidan uppdaterades: 2016-09-12
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?