Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Gothenburg Research Institute, GRI

vid Handelshögskolan

Gothenburg Research Institute, GRI
Box 603
405 30 Göteborg
Leveransadress: Viktoriagatan 13, plan 3, 411 25 Göteborg
Besöksadress: Viktoriagatan 13, plan 3, 411 25 Göteborg

Fax: 031-786 5619
Webbplats: www.gri.handels.gu.se
Epost: gri@gri.gu.se

Föreståndare: Ulla Eriksson-Zetterquist

Om enheten

Gothenburg Research Institute (GRI) är Handelshögskolans institut för tvärvetenskaplig forskning. Här har Handelshögskolans forskare möjlighet att arbeta i programform med forskningsprojekt med hög näringslivs- och samhällsrelevans. Vi bedriver forskning inom ämnen såsom företagsekonomi, etnologi, sociologi, juridik, psykologi, pedagogik, svenska språk, teknik och samhällsvetenskaplig miljöforskning. GRI står för samarbete och långsiktighet. För närvarande finns sju olika forskningsprogram vid GRI.

Institutet leds av professor Ulla Eriksson-Zetterquist som tillträdde 1 maj 2012.

Senaste publikationer

It's not all 'bout the money. Making profit on gender equality.
Magdalena Petersson McIntyre
ESA Conference. Manchester 22-26 of August., Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Local translations of operational risk
Barbara Czarniawska
Gephart, Robert P. Jr.; Miller, Chet C. and Svedberg Helgesson, Karin (eds) The Routledge Companion to Risk, Crisis and Emergency Management. New York, NY: Routledge., New York, Routledge, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Shaking Hands: Balancing Tensions in the Swedish Forested Landscape
Annelie Sjölander Lindqvist, Camilla Sandström
Conservation and Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Gender fluidity as luxury in perfume packaging
Magdalena Petersson McIntyre
Fashion, Style and Popular Culture, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Digital Kafka: For better and for worse
Barbara Czarniawska
Ortmann, Günther & Schuller, Marianne (eds) Kafka. Organisation, Recht und Schrift. Weilerswist: Velbrück Wissenschaft., Weilerswist, Weilerswist: Velbrück Wissenschaft, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Craft beer – building social terroir through connecting people, place and business
Annelie Sjölander Lindqvist, Wilhelm Skoglund, Daniel Laven
Journal of Place Management and Development, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Migrant Entrepreneurship Beyond Place and Space: A Call to Explore the Roles of Family Across Borders and Contexts
Quang Evansluong, Marcela Ramirez Pasillas, Allan Discua Cruz, Maria Elo, Natalia Vershinina
Journal of Enterprising Communities: People and Places in the Global Economy, Special / temanummer av tidskrift 2019
Special / temanummer av tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 54

Namn Titel Telefon E-post
Wolff, Rolf Forskare rolf.wolff@gri.gu.se
Löfstedt, Ragnar Forskare ragnar.lofstedt@gu.se
Ouattara, Syna Forskare syna.ouattara@globalstudies.gu.se
Kent, Alexandra Forskare alexandra.kent@gri.gu.se
Stenbäck, Olle Forskare, biträdande olle.stenback@gu.se
Larsson, Simon Forskare simon.larsson@gri.gu.se
Björner, Emma Forskare emma.bjorner@gu.se
Mellander, Elias Forskare, biträdande elias.mellander@gu.se
Post, Anna Forskare anna.post@ped.gu.se
Hillén, Sandra Forskare sandra.hillen@cfk.gu.se
Hemlin, Sven Forskare, Professor emeritus sven.hemlin@gri.gu.se
Raviola, Elena Forskare elena.raviola@gri.gu.se
Reinhold, Emilie Forskare emilie.reinhold@gri.gu.se
Torfason, Asgeir B Forskare asgeir.torfason@gri.gu.se
Rimmel, Gunnar Forskare gunnar@rimmel.se
Brorström, Sara Forskare sara.brorstrom@gri.gu.se
Zapata Campos, Maria Jose Forskare mj.zapata@handels.gu.se
Evansluong, Quang Forskare quang.evansluong@gri.gu.se
Mjölnevik, Ann-Christine Forskare, Doktor ann-christine.mjolnevik@gri.gu.se
Sayed, Zehra Forskare, Doktor zehra.sayed@gri.gu.se
Navarro Aguiar, Ulises Forskare ulises.navarro.aguiar@gri.gu.se
Töllborg, Dennis Professor 031-786 1287 dennis.toellborg@gri.gu.se
Czarniawska, Barbara Seniorprofessor 031-786 1552 barbara.czarniawska@gri.gu.se
Karlsson, Henric Kommunikatör, Forskningskommunikation, webbpublicering, Infoglue, Photoshop/​Indesign, blogg 031-786 2008 henric.karlsson@gu.se
Sjöberg, Cecilia Kommunikatör 031-786 2008 cecilia.sjoberg@gu.se
Rovio-Johansson, Airi Professor 031-786 2039 airi.rovio-johansson@gri.gu.se
von Knorring, Hannes Forskare 031-786 2518 hannes.vonknorring@gri.gu.se
Fuentes, Christian Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 2706 christian.fuentes@handels.gu.se
Wahlström, Gunnar Docent 031-786 4356 gunnar.wahlstrom@gri.gu.se
Gråbacke, Carina Forskare 031-786 4442 carina.grabacke@handels.gu.se
Sjölander Lindqvist, Annelie Forskare 031-786 5165 annelie.sjolander-lindqvist@gu.se
Boholm, Åsa 031-786 5186 asa.boholm@globalstudies.gu.se
Lindh de Montoya, Monica Forskare 031-786 5224 monica.montoya@gu.se
Eriksson-Zetterquist, Ulla Professor, Föreståndare 031-786 5407 ulla.eriksson-zetterquist@gri.gu.se
Jönsson, Sten Professor emeritus 031-786 5411 sten.jonsson@gri.gu.se
Walter, Lise-Lotte Administrativ chef, inst 031-786 5413 lise-lotte.walter@gri.gu.se
Fuentes, Maria Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5438 maria.fuentes@cfk.gu.se
Hansson, Lena Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5492 lena.hansson@cfk.gu.se
Samuelsson, Sandra Forskare 031-786 5493 sandra.samuelsson@gu.se
Holmberg, Ulrika Forskare, Föreståndare vid Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5606 ulrika.holmberg@cfk.gu.se
Gillberg, Nanna Forskare, Föreståndare, bitr/​stf 031-786 5609 nanna.gillberg@gu.se
Jansson, Magnus Forskare 031-786 5612 magnus.jansson@gri.gu.se
Boholm, Max Forskare 031-786 5624 max.boholm@gri.gu.se
Hoti, Albulena Ekonom 031-786 5625 albulena.hoti@gu.se
Wickelgren, Mikael Forskare 031-786 5630 mikael.wickelgren@gri.gu.se
Petersson Mc Intyre, Magdalena Forskare, Föreståndare Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5668 magdalena.petersson-mcintyre@cfk.gu.se
Brembeck, Helene Forskare, Docent 031-786 5828 helene.brembeck@cfk.gu.se
Roos, Magnus Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5829 magnus.roos@cfk.gu.se
Rudolfsson, Lisa Forskare, Gothenburg Research Institute 031-786 5876 lisa.rudolfsson@gri.gu.se
Sörum, Niklas Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5990 niklas.sorum@cfk.gu.se

Visar 1 - 50 av 54

Visar 1 - 10 av 1994

2019

It's not all 'bout the money. Making profit on gender equality.
Magdalena Petersson McIntyre
ESA Conference. Manchester 22-26 of August., Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Local translations of operational risk
Barbara Czarniawska
Gephart, Robert P. Jr.; Miller, Chet C. and Svedberg Helgesson, Karin (eds) The Routledge Companion to Risk, Crisis and Emergency Management. New York, NY: Routledge., New York, Routledge, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Shaking Hands: Balancing Tensions in the Swedish Forested Landscape
Annelie Sjölander Lindqvist, Camilla Sandström
Conservation and Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Gender fluidity as luxury in perfume packaging
Magdalena Petersson McIntyre
Fashion, Style and Popular Culture, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Digital Kafka: For better and for worse
Barbara Czarniawska
Ortmann, Günther & Schuller, Marianne (eds) Kafka. Organisation, Recht und Schrift. Weilerswist: Velbrück Wissenschaft., Weilerswist, Weilerswist: Velbrück Wissenschaft, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Craft beer – building social terroir through connecting people, place and business
Annelie Sjölander Lindqvist, Wilhelm Skoglund, Daniel Laven
Journal of Place Management and Development, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Migrant Entrepreneurship Beyond Place and Space: A Call to Explore the Roles of Family Across Borders and Contexts
Quang Evansluong, Marcela Ramirez Pasillas, Allan Discua Cruz, Maria Elo, Natalia Vershinina
Journal of Enterprising Communities: People and Places in the Global Economy, Special / temanummer av tidskrift 2019
Special / temanummer av tidskrift

Visar 1 - 10 av 1994

Sidansvarig: Henric Karlsson|Sidan uppdaterades: 2016-09-12
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?