Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Gothenburg Research Institute, GRI

vid Handelshögskolan

Gothenburg Research Institute, GRI
Box 603
405 30 Göteborg
Leveransadress: Viktoriagatan 13, plan 3, 411 25 Göteborg
Besöksadress: Viktoriagatan 13, plan 3, 411 25 Göteborg

Fax: 031-786 5619
Webbplats: www.gri.handels.gu.se
Epost: gri@gri.gu.se

Föreståndare: Ulla Eriksson-Zetterquist

Om enheten

Gothenburg Research Institute (GRI) är Handelshögskolans institut för tvärvetenskaplig forskning. Här har Handelshögskolans forskare möjlighet att arbeta i programform med forskningsprojekt med hög näringslivs- och samhällsrelevans. Vi bedriver forskning inom ämnen såsom företagsekonomi, etnologi, sociologi, juridik, psykologi, pedagogik, svenska språk, teknik och samhällsvetenskaplig miljöforskning. GRI står för samarbete och långsiktighet. För närvarande finns sju olika forskningsprogram vid GRI.

Institutet leds av professor Ulla Eriksson-Zetterquist som tillträdde 1 maj 2012.

Senaste publikationer

From breaking-ice to breaking-out: integration as an opportunity creation process
Quang Evansluong, Marcela Ramirez Pasillas, Huong Nguyen Bergström
International Journal of Entrepreneurial Behaviour & Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Att snickra ihop en modern musikfestival. GMLSTN JAZZ i ljuset av marknadifiering, kulturarv och festivalisering
Olle Stenbäck, Niklas Sörum
Kulturella perspektiv - Svensk etnologisk tidsskrift, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Energy audits in shipping companies
Hannes von Knorring
Transportation Research Part A: Policy and Practice, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Narratives of integration: Liminality in migrant acculturation through social media
Amit Mitra, Quang Evansluong
Technological forecasting & social change, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Handelsstad i förvandling (recension)
Niklas Sörum
RIG: Kulturhistorisk tidskrift, Recension 2019
Recension

Är e-hälsa på väg att bli en institution?
Barbara Czarniawska
Erlingsdottir, Gudbjörg och Sandberg, Helena (red.) På tal om e-hälsa. Lund: Studentlitteratur, 29–44, Lund, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Risk Communication as Government Agency Organizational Practice
Åsa Boholm
Risk Analysis, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 54

Namn Titel Telefon E-post
Wolff, Rolf Forskare rolf.wolff@gri.gu.se
Löfstedt, Ragnar Forskare ragnar.lofstedt@gu.se
Ouattara, Syna Forskare syna.ouattara@globalstudies.gu.se
Gillberg, Nanna Forskare, Föreståndare, bitr/​stf nanna.gillberg@gu.se
Rudolfsson, Lisa Forskare lisa.rudolfsson@gri.gu.se
Kent, Alexandra Forskare alexandra.kent@gri.gu.se
Stenbäck, Olle Forskare, biträdande olle.stenback@gu.se
Larsson, Simon Forskare simon.larsson@gri.gu.se
Björner, Emma Forskare emma.bjorner@gu.se
Mellander, Elias Forskare, biträdande elias.mellander@gu.se
Post, Anna Forskare anna.post@ped.gu.se
Hemlin, Sven Forskare, Professor emeritus sven.hemlin@gri.gu.se
Raviola, Elena Forskare elena.raviola@gri.gu.se
Reinhold, Emilie Forskare emilie.reinhold@gri.gu.se
Torfason, Asgeir B Forskare asgeir.torfason@gri.gu.se
Rimmel, Gunnar Forskare gunnar@rimmel.se
Brorström, Sara Forskare sara.brorstrom@gri.gu.se
Zapata Campos, Maria Jose Forskare mj.zapata@handels.gu.se
Evansluong, Quang Forskare quang.evansluong@gri.gu.se
Mjölnevik, Ann-Christine Forskare, Doktor ann-christine.mjolnevik@gri.gu.se
Sayed, Zehra Forskare, Doktor zehra.sayed@gri.gu.se
Navarro Aguiar, Ulises Forskare ulises.navarro.aguiar@gri.gu.se
Mellander, Elias Programsamordnare elias.mellander@gu.se
Töllborg, Dennis Professor 031-786 1287 dennis.toellborg@gri.gu.se
Czarniawska, Barbara Seniorprofessor 031-786 1552 barbara.czarniawska@gri.gu.se
Karlsson, Henric Kommunikatör, Forskningskommunikation, webbpublicering, Infoglue, Photoshop/​Indesign, blogg 031-786 2008 henric.karlsson@gu.se
Sjöberg, Cecilia Kommunikatör 031-786 2008 cecilia.sjoberg@gu.se
Rovio-Johansson, Airi Professor 031-786 2039 airi.rovio-johansson@gri.gu.se
von Knorring, Hannes Forskare 031-786 2518 hannes.vonknorring@gri.gu.se
Fuentes, Christian Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 2706 christian.fuentes@handels.gu.se
Wahlström, Gunnar Docent 031-786 4356 gunnar.wahlstrom@gri.gu.se
Gråbacke, Carina Forskare 031-786 4442 carina.grabacke@handels.gu.se
Sjölander Lindqvist, Annelie Forskare 031-786 5165 annelie.sjolander-lindqvist@gu.se
Boholm, Åsa 031-786 5186 asa.boholm@globalstudies.gu.se
Lindh de Montoya, Monica Forskare 031-786 5224 monica.montoya@gu.se
Eriksson-Zetterquist, Ulla Professor, Föreståndare 031-786 5407 ulla.eriksson-zetterquist@gri.gu.se
Jönsson, Sten Professor emeritus 031-786 5411 sten.jonsson@gri.gu.se
Walter, Lise-Lotte Administrativ chef, inst 031-786 5413 lise-lotte.walter@gri.gu.se
Fuentes, Maria Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5438 maria.fuentes@cfk.gu.se
Hansson, Lena Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5492 lena.hansson@cfk.gu.se
Johansson, Barbro Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5493 barbro.johansson@cfk.gu.se
Holmberg, Ulrika Forskare, Föreståndare vid Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5606 ulrika.holmberg@cfk.gu.se
Jansson, Magnus Forskare 031-786 5612 magnus.jansson@gri.gu.se
Boholm, Max Forskare 031-786 5624 max.boholm@gri.gu.se
Hoti, Albulena Ekonom 031-786 5625 albulena.hoti@gu.se
Wickelgren, Mikael Forskare 031-786 5630 mikael.wickelgren@gri.gu.se
Petersson Mc Intyre, Magdalena Forskare, Föreståndare Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5668 magdalena.petersson-mcintyre@cfk.gu.se
Brembeck, Helene Forskare, Docent 031-786 5828 helene.brembeck@cfk.gu.se
Roos, Magnus Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5829 magnus.roos@cfk.gu.se
Sörum, Niklas Forskare, Centrum för konsumtionsvetenskap 031-786 5990 niklas.sorum@cfk.gu.se

Visar 1 - 50 av 54

Visar 51 - 60 av 1975

2018

Collegium: the traditional way of governing universities
Ulla Eriksson-Zetterquist, Sabina Siebert
PDW at the AOM conference August 9-14, Chicago, USA. , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The ‘glocal’ problem of “War on Drugs” and translations of viable solutions
Gustavo Guzman, Lauro Soares de Freitas, Ulla Eriksson-Zetterquist
34th EGOS Colloquium in Tallinn, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

New governance practices? How the global media landscape influences public sector organizations
Ulla Eriksson-Zetterquist
Presentation at the SCANCOR-Weatherhead Spring 2018 Conference April 26-27, Boston, Harvard University, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Harmonising Non-Financial Reporting Regulation in Europe: Practical Forces and Projections for Future Research
Matteo La Torre, Svetlana Sabelfeld, Marita Blomkvist, Lara Tarquinio, John Dumay
Meditari Accountancy Research Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Den svenska allmänhetens inställning till nanoteknik
Simon Larsson, Åsa Boholm
Sprickor i fasaden : SOM-undersökningen 2017, Göteborg, Göteborgs universitet: SOM-institutet., Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Konsumtionsrapporten 2018 - Under ytan
John Magnus Roos
Göteborg, Handelshögskolan, Göteborgs universitet, Rapport 2018
Rapport

On meshworks and other complications of portraying contemporary organizing
Barbara Czarniawska
Gårseth-Nesbakk, Levi and Mellemvik, Frode (eds) Dealing with expectations and traditions in research, Oslo, Cappelen Damm Akademisk, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

“Just Carbon”: Ideas About Graphene Risks by Graphene Researchers and Innovation Advisors
Rickard Arvidsson, Max Boholm, Mikael Johansson, Monica Lindh de Montoya
NanoEthics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 51 - 60 av 1975

Sidansvarig: Henric Karlsson|Sidan uppdaterades: 2016-09-12
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?